Osvětový program „Nebuď Plejtvák“

Od 1. září 2022 jsme ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu a Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy odstartovali nový projekt NEBUĎ PLEJTVÁK. Cílem tohoto projektu je seznámit žáky základních škol z celé České republiky s technikou, novými technologiemi a ekologickým chováním.

Každý týden navštíví náš kamion s mobilní učebnou jednu obec či město v České republice aby podpořit u žáků vztah k technice a ekologii.

Žáci získají přehled o moderních technologiích a naučí se pracovat s 3D tiskárnami a programy s tím související. Seznámí se s obsahem programu „NEBUĎ Plejtvák“ a společně si vyplní pracovní listy na téma úsporné chování při spotřebě energií a vody. Pedagogové se seznámí s novým pojetím výuky techniky v rámci vzdělávací oblasti Člověk a technika.

Klademe důraz též na rozvoj manuální zručnosti, technickou a digitální gramotnost, jednoduše na průmysl a technologie 4.0 ze všech úhlů pohledu.

Škola, z níž workshop absolvují nejméně tři pedagogové, bude mít možnost získat 3D tiskárnu od firmy Prusa Research a nápadník aktivit pro výuku techniky od Univerzity Palackého v Olomouci.

Mobilní učebna byla financována z operačního programu IROP.

Mobilní učebna je vybavena 3D tiskárnami, notebooky, projektorem a mnohým dalším. To umožňuje praktické workshopy, které může uvnitř pojízdné učebny najednou absolvovat cca 12 žáků, výuka se tedy, s ohledem na běžný počet dětí ve třídě, uskuteční ve dvou skupinách. Jedna se bude vzdělávat v mobilní učebně, druhá se ve škole seznámí a ekologickým programem „NEBUĎ Plejtvák„. Program bude vést speciální tým lektorů a budou se moci zúčastnit i pedagogové.

Realizované workshopy